Menu

Cel mai bun sportiv paralimpic

Pentru înscrieri, te rugam să completezi formularul de mai jos

Sport

Tânăr cu dizabilități care participă la competiții sportive și are performanțe sportive ridicate.

Cuprins

Laura Valeanu.

Alexander Bologa.

Olah Attila.

Ifrosa Petru.

Makszin Dacian.

Baraian Ciprian.

Bologa Alexandru.

Tamarjan Robert.


Laura Valeanu

Competiții sportive la care a participat

First medal in a World Championship in Alpine Skiing in Romania (including Olympic Sport) for 45 years! Laura is disabled.

Rezultate deosebite

Salom World Championships, Calgary Canada bronze medal.

Alexander Bologa

Competiții sportive la care a participat

Alex is blind yet he has learnt judo and competes locally and internationally representing Romania – his best result so far is finishing second to the world judo champion.

Rezultate deosebite

2nd at the World Junior Championships Eger, Hungary.

Olah Attila

Competiții sportive la care a participat

Cupa Europeana, Cupa Mondiale, Campionate Europeana, Campionate Mondiale. alte competitii din tara si ungaria cu sportivi fara dizabilitati.

Rezultate deosebite

Netherland Paracycling World Campionship: 1km Time Trial: 17th place 3km Pursuit: 17Th place Team Sprint: 13th place Scratch race: 9th place Hungary (Bonyhád) Race for healthy peaople: 25th place from more than 50 riders Hungary (Debrecen) Race for healthy peaople: Time Trial: 8th place Criterium Race: 4th place Road Race: 22th place from 60 riders Romania (Déva) Race for healthy peaople: Road Race: 36th place from 76 riders Hungary (Szekszárd) Race for healthy peaople: Criterium race: 16th place from 40 riders Road Race: 28th place from 80 riders Romania (Lugoj): Race for healthy peaople: Road Race: 82th place from 250 riders Romania (Csíkszereda) Race for healthy peaople: Time Trial: 9Th place form 50 riders Road Race: 10Th place from 50 riders Belgrade Paracycling European Cup: Road Race 2nd place Time Trial: 2nd place Praque Paracycling European Cup: Road Race: 3rd place Time Trial: 4th place.

IFROSA PETRU

Competiții sportive la care a participat

-Openul International de Tenis de Masa din Lasko, Slovenia, 6-11 mai 2014 -Open International de Tenis de Masa – Bratislava, Slovacia13-18 mai 2014 -Campionatul National de Tenis de Masa 10 iunie 2014, Cluj-Napca, Sala Sporturilor Horia Demian -Romanian International Table Tennis Open 2014 12-14 IUNIE 2014, SALA HORIA DEMIAN, CLUJ -Open International de Tenis de Masa, Eger, Ungaria 12-15 martie 2015 -Openul International de Tenis de Masa, Lasko, Slovenia -Campionatul National de Tenis de Masa 23 iunie 2015, Cluj-Napoca, Sala Sporturilor Horia Demian -RITTO 2015 – Openul Internaţional de Para-Tenis de Masă al României – a opta editie, Sala Polivalenta, Cluj-Napoca 25-27 iunie 2015 Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia 26 Septembrie-2 octombrie 2015 Campionatul European de Tenis de masa, Vejle, Danemarca11-18 octombrie 2015

Rezultate deosebite

-Campionatul National de Tenis de Masa 10 iunie 2014, Cluj-Napca, – campion national atat la individual l cat si la proba pe echipe -Romanian International Table Tennis Open 2014-medalia de argint la individual, si o medalie de bronz la proba pe echipe. -Open International de Tenis de Masa, Eger, Ungaria 12-15 martie 2015-Echipe: Ifrosa Petru/ Makszin Dacian – medalie de aur – Campionatul National de Tenis de Masa 23 iunie 2015, titlul de campion national atat la individual, cat si la proba pe echipe. -RITTO 2015 – Openul Internaţional de Para-Tenis de Masă al României-locul 2 la proba pe echipe, si locul 3 la individual -Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia-medalia de aur la clasa 4 indivdual -Campionatul European de Tenis de masa, Vejle, Danemarca-locul 5 la proba pe echipe

MAKSZIN DACIAN

Competiții sportive la care a participat

-Openul International de Tenis de Masa din Lasko, Slovenia, 6-11 mai 2014 – Open International de Tenis de Masa – Bratislava, Slovacia13-18 mai 2014. -Campionat National de Tenis de Masa 10 iunie 2014, Cluj-Napca, Sala Sporturilor Horia Demia -Romanian International Table Tennis Open 2014 12-14 IUNIE 2014, SALA HORIA DEMIAN, CLUJ -Campionat Mondial de Tenis de Masa 2014 Beijing, China. 8-11 septembrie 2014 -Open International de Tenis de Masa, Eger, Ungaria 12-15 martie 2015 -Openul International de Tenis de Masa, Lasko, Slovenia 6-10 Mai -Campionat National de Tenis de Masa 23 iunie 2015, Cluj-Napoca, Sala Sporturilor Horia Demian -RITTO 2015 – Openul Internaţional de Para-Tenis de Masă al României – a opta editie, Sala Polivalenta, Cluj-Napoca 25-27 iunie 2015 -Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia 26 Septembrie-2 octombrie 2015 -Campionatul European de Tenis de masa, Vejle, Danemara 11-18 octombrie 2015

Rezultate deosebite

-Openul International de Tenis de Masa din Lasko, Slovenia, 6-11 mai 2014-Individual Dacian a ocupat locul 5, iar la echipe locul 2. -Open International de Tenis de Masa- Bratislava, Slovacia-echipe locul 2. -Campionat National de Tenis de Masa 10 iunie 2014, Dacian Makszin a castigat titlul de campion national atat la individual la clasa 3 masculin, cat si la proba pe echipe in clasa 4 masculin -Romanian International Table Tennis Open 2014 La individual medalia de bronz La echipe (impreuna cu Ifrosa Petru) – medalia de bronz -Open International de Tenis de Masa, Eger, Ungaria 12-15 martie 2015-Individual: medalie de argint Echipe: Makszin Dacian/Ifrosa Petru – medalie de aur -Openul International de Tenis de Masa, Lasko, Slovenia 6-10 Mai 2015- Echipe locul 3 -Campionat National de Tenis de Masa 23 iunie 2015 Dacian Makszin a castigat titlul de campion national atat la individual la clasa 3 masculin, cat si la proba pe echipe in clasa 4 masculin (impreuna cu Ifrosa Petru -RITTO 2015 – Openul Internaţional de Para-Tenis de Masă al României 25-27 iunie 2015- locul 1 la individual, pe echipe s-a clasat pe locul 2. -Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia- medalia de aur indivdual. -Campionatul European de Tenis de masa, Vejle, Danemarca- Dacian Makszin a ocupat locul 5 la individual, iar la proba pe echipe (impreuna cu Petru Ifrosa) a terminat tot pe locul 5.

BARAIAN CIPRIAN

Competiții sportive la care a participat

-A 5-a Competiție Internațională de Atletism Fazaa Dubai 21-27 martie 2013 -BERLIN GRAND PRIX – ATLETISM 20-22 Iunie 2014 -Campionatul National de Atletism, Stadionul Parcul Babes, Cluj Napoca, 9 iunie 2014 -Campionatele Europene de Atletism IPC 2014 Swansea, Marea Britania 19-23 august 2014 -IPC Grand Prix Atletism – Tunis, Tunisia 23-25 martie 2015 -Campionatul National de Atletism, Stadionul Parcul Babes, Cluj Napoca, 22 iunie 2015 -Jocurile Parlimpice Europene de Tineret , Varazdin, Croatia 16-19 iulie 2015 -Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia 26 Septembrie-2 octombrie 2015

Rezultate deosebite

-Campionatele Europene de Atletism IPC 2014 Swansea, Marea Britania 19-23 august 2014- aruncarea sulitei locul 4 cu o aruncare excelenta, de 38,40m.La proba de 400m a ocupat locul 4 cu 53,90. Au fost doua „personal best” pentru el si record national pentru Comitetul National Paralimpic. -IPC Grand Prix Atletism – Tunis, Tunisia 23-25 martie 2015 -loc 3 la saritura in lungime -loc 6 la sulita cu un „personal best” – 38.80m -loc 6 la 200m cu un „personal best” Campionatul National de Atletism, Stadionul Parcul Babes, Cluj Napoca, 22 iunie 2015 – Loc 1 la proba 100m – Loc 1 la proba 200m – Loc 1 la aruncarea sulitei – Loc 1 la saritura in lungime Jocurile Parlimpice Europene de Tineret , Varazdin, Croatia 16-19 iulie 2015- medalia de argint la saritura in lungime Jocurile Mondiale IWAS, Sochi, Russia26 Septembrie-2 octombrie 2015- medalia de argint la proba de aruncare a sulitei, locul 4 la saritura in lungime si locul 5 la saritura in inaltime.

BOLOGA ALEXANDRU

Competiții sportive la care a participat

-Satu Mare – Masters International de Judo 11.10.2014 -IBSA Judo Cupa Mondiala Juniori, Eger Ungaria 20-22 February 2015 -Germania Open International de Judo pentru Nevazatori, 18 Aprilie 2015, Heidelberg -Campionatele Mondiale ale persoanelor cu deficiente de vedere, Seoul, Coreea, 08-18 mai 2015

Rezultate deosebite

Medalia de argint – IBSA Judo Cupa Mondiala Juniori, Eger Ungaria 20-22 February Medalia de aur -Germania Open International de Judo pentru Nevazatori, 18 Aprilie 2015, Heidelberg

TAMARJAN ROBERT

CICLISM SI MTB

Rezultate deosebite:

Para-cycling Road World Cup Casteglione Della Pescaia 2014

– locul 8 UCI Para-cycling Track World Championship Apeldoorn 2015

 – locul 14 Vratna Para-cycling European Cup 2015

-locul 1 Para-cycling European Cup Belgrade 2015

– locul 4 Para-cycling European Cup Prague 2015

– locul 6 Junior Cup 2014

– locul 1 clas. general Faget MTB Maraton 2014

– locul 2 clas. general Bixad MTB Maraton 2014

– locul 1 clas. general Baisoara MTB Maraton 2014

– locul 2 categorie Surmont MTB Challenge 2014

– locul 2 categorie MTB Maraton M-Ciuc 2014

– locul 2 clas. general Turul Ciclist al Tinutului Secuiesc (amatori) 2014

 – locul 1 clas. general -„Ivovolgye kerekparverseny” (Izvoare) 2014

 – locul 1 clas. general Geiger MTB Maraton 2014

 – locul 5 categorie Campina MTB Race For Autism 2014

– locul 1 clas. general Bikerace Brasov 2014

– locul 3 categorie Gilau MTB Maraton 2014

 – locul 2 clas. general Cluj Bike Challenge 2014

 – locul 1 clas. general Sugas Race 2014

 – locul 1 clas. general Paratriarhlon Izvorani 2014

 – locul 1 categorie Wintertriathlon 2015

– locul 2 categorie BT MTB Maraton 2015

– locul 2 clas. general Transylvania Cross Duathlon 2015

– locul 2 categorie Campionatele Nationale de Cross Duathlon 2015

– locul 1 categorie MTB XC Stejarii Seculari 2015

– locul 2 categorie Infernul Muntelui 2015

– locul 2 categorie Campionatul National de Sosea 2015

 – locul 4 categorie Cheile Nerei MTB Race 2015

 – locul 1 clas. general Max Ausnit Cup 2015

 – locul 3 categorie Turul Ciclist al Tinutului Secuiesc (amatori) 2015

 – locul 2 categorie MTB Maraton M-Ciuc 2015

 – locul 1 clas. general Colibita Bike Fest 2015

 – locul 1 clas. general Bucovina MTB Maraton 2015

 – locul 1 clas. general On Top Of The World 2015

 – locul 1 categorie Campina MTB Race For Autism 2015

 – locul 1 clas. general „Ivovolgye kerekprverseny” (Izvoare) 2015

 – locul 1 clas. general Sugas Race 2015 – locul 2 categorie